Ријеч скупља од живота

Најтежи злочини у Црној Гори од 1949. до 2022. године

Аутор:

Будо Симоновић

Издавач:

  • Јумедиамонт, Подгорица

Година издања:

2006.

Број страна:

324

Повез:

Меки повез

Формат:

15 x 23 cm

ISBN:

978-9940-640-09-5

Тираж:

21000

Напомена:

Прво издање ове књиге објавио је „Јумедиамонт” д.о.о, Подгорица, 2006. године, 296 страна, броширани повез, око 150 фотографија и илустрација, формар 24 cm, тираж 20.000 примјерака. Друго допуњено издање, издавач такође „Јумедиамонт” д.о.о, Подгорица, 2022. године, 324 стране, такође илустрована са око 150 фотографија, формат 23 cm, тираж 1.000 примјерака.

У књизи су, по слободном избору аутора, објављене приче о злочинима које су се на тлу Црне Горе догодили у периоду од 1949. до 2022. године. Осим потресних казивања, аргументованих и до краја ослоњених на непобитне доказе и вјеродостојна свједочења, књига је допуњена занимљивом расправом о увођењу или неувођењу смртне казне у којој је своје мишљење дао већи број судија, адвоката, тужилаца и интелектуалаца различитих струка.

Панорама једног дијела Пушоњског дола
Панорама једног дијела Пушоњског дола

„Заборављено зло се понавља…” (Народна мудрост)

„Има срамота које никад не престају, које се ничим не могу опрати. Једна од њих је: убити дете… једини прави човеков прилог животу…” (Из књиге Ђорђа Беле „Ноћ слепог миша”)

„Ако постоји злочин језив као смрт, мора постојати и смрт за такав злочин…”

„Нико, па ни држава, не може праштати у име жртве…”

Кањон Платије — мјесто многих саобраћајних трагедија
Кањон Платије — мјесто многих саобраћајних трагедија

„Смртна казна није само егзекуција, она је и превенција. Појам казна је alter ego појма пријетња. Не каже закон случајно: запријећена је та и та казна за то и то дјело. Шта би све човјеков ум смислио и урадио да смије од пријетње. Смртна казна је највећа пријетња, са којом се не могу поредити друге законске пријетње, јер је пријетња најважнијем што човјек има — животу. Најмоћнија је као фактор одвраћања од злодјела, као превенција. И доживотна затворска казна значи живот а не његово одузимање.

Прошло вријеме борило се и смртном казном против злодјела откад је сукоба добра и зла на земљи. Међутим, досад није упалило вјеровање и учење да смртна казна нестаје са растом цивилизације и свијести. Скоро да бих рекао — напротив. Данас, све постаје софистицирано — најприје злодјелни ум, а са њим палета и технологија злодјела. И етика је, све мање, она стара заштитница добра. Сатјерује је у ћошак све суровији интерес. Данас, смртна казна је потребнија. Треба прочитати управо ову књигу Буда Симоновића Ријеч скупља од живота.

Сва суштина је, можда у обичном питању: да ли ико нормалан вјерује да не постоји нити једно човјеково злодјело које заслужује смртну казну — ни сад ни посад? У коначном, све се своди на питање расподјеле правде. Погрешна расподјела правде већи је проблем од њеног мањка.”

Војислав Б. Мијушковић, пјесник и публициста о питању смртне казне покренутом у књизи „Ријеч скупља од живота”