Пјенавац

Аутор:

Будо Симоновић

Издавач:

  • Ободско слово, Подгорица
  • Штампар Макарије, Београд

Година издања:

2010.

Број страна:

328

Повез:

Тврди повез

Формат:

13,7 x 21 cm

ISBN:

978-86-487-0100-8

Тираж:

3000

Ово је прича о трагедији која се 1962. године догодила на истоименом мосту на Морачи у ровачком селу Међуријечје. Док су градитељи, припадници Југословенске народне армије, ударнички журили да уграде посљедње кубике бетона у лукове моста и прије рока остваре велику радну побједу, дрвена скела је попустила и све је отишло у амбис дубок 50 метара. У кршу дрвета, челика и бетона, смрт је нашло 25 градитеља, а још толико их је задобило тешке повреде. Због тога што су градитељи били припадници војске, та прича је безмало педесет година била табу тема, а појава ове књиге, поред осталог, допринијела је да се на мјесту трагедије подигне скромни споменик и на њему упишу имена страдалника.

Мост на Пјенавцу — снимак Милана Пешића направљен сат прије рушења
Мост на Пјенавцу — снимак Милана Пешића направљен сат прије рушења
Пјенавац, петнаестак минута после трагедије (снимио Милан Пешић)
Пјенавац, петнаестак минута после трагедије (снимио Милан Пешић)
Група преживјелих градитеља поред моста Пјенавац 50 година касније
Група преживјелих градитеља поред моста Пјенавац 50 година касније

„За разлику од Андрићевих мостова, гдје су се витки лукови монументалних грађевина, ненатруњени бетоном и жељезом, откривали један по један, док и последњи не би збацио скеле са себе, како би се указао цио мост, савршен и чудан у својој љепоти, али нов и стран за очи оних који су изблиза или мало издаље пратили његову градњу, Пјенавац Буда Симоновића је посве друга прича. Тужна сторија о мосту, који је умјесто да споји обале хучне ријеке, Морачу и море, прошлост и будућност раздвојио мостоградитеље и њихове фамилије, синове и мајке, браћу и сестре, рођаке и кумове. И то заувијек. Прича је то о највећој послијератној југословенској градитељској драми, која је давно, биће и доста намјерно заборављена. И послије безмало пола вијека, врли ходољуб и истраживач од поштовања, јавио се с књигом која није само споменик недужним жртвама и мелем њиховим породицама, него и интригантно штиво за старе и нове градитеље, планере и оне који их ангажују, судије и тужиоце, политичаре и ини свијет који чини једно друштво, или државу. Коначно то је књига поменик и књига опомена.”

Саво Греговић, новинар и писац, о књизи „Пјенавац” на промоцији у Подгорици, 2001. године

„Симоновић, у маниру великих мајстора писане ријечи, један трагични догађај, тих неколико тренутака кад се уз стравичан прасак и лом у запјењену воду Мораче сурвава већ скоро завршен мост и кад заједно са сплетом дрвене скеле, сноповима арматуре и ријеком сировог бетона у амбис лете људи, као да је неко са висине бацао капуте, како се то учинило дјечаку-очевидцу, претвара у низ концентричних кругова који по упечатљивости доживљаја и згуснутости емоције подсјећају на кругове пакла. Читалац из градитељске раздраганости, јер само је још пар кубика бетона требало до завршетка моста, улази у патње и непребол породица чији су најдражи били жртве тог кобног 26. маја 1962. године, и кошмар и патњу повријеђених и њихових породица.

Слике, реконструсане по причању очевидаца, достојне су кичице врхунских сликара. Читалац је, захваљујући ауторовом зналачком владању језиком у прилици и да види и да чује апокалипсу у којој нестаје двадест и пет живота. Ако прихватимо филозофску поставку да је сваки људски живот космос у малом, у том стравичном праску је нестало двадест и пет космоса.”

Новинар Радомир Перишић на промоцији књиге „Пјенавац” у Бијелом Пољу, новембра 2001. године