Од млинара до барда

Аутор:

Будо Симоновић

Издавач:

  • Октоих, Подгорица
  • Штампар Макарије, Београд

Година издања:

2011.

Број страна:

420

Повез:

Тврди повез

Формат:

13 x 20 cm

ISBN:

978-86-427-0862-1

Тираж:

5000

Од млинара до барда је монографија о хаџи Радовану Бећировићу — Требјешком, барду ововременог епског пјесништва на народну струну на српском језику, који се за живота населио у сазвјежђе славних народних пјевача попут Филипа Вишњића, старца Милије, Тешана Подруговића и других.

Радован Бећировић Требјешки
Радован Бећировић Требјешки
Радован Бећировић Требјешки
Радован Бећировић Требјешки

Рекли су о Бећировићу:

—  Струна народне душе… (митрополит Амфилохије)

— Наставио је тамо где је народни певач стао… (академик Матија Бећковић)

— Најмудрији црногорски опанак… (пјесник Момир Војводић)

— Недоук који се мудрости и разборитости учио од народног певача и Његоша… (књижевник Милун Марић)

— Из епа дошао, у еп се вратио… (гуслар Бошко Вујачић)

Радован Бећировић Требјешки и Матија Бећковић
Радован Бећировић Требјешки и Матија Бећковић
Мјесто почивања Радована Бећировића Требјешког
Мјесто почивања Радована Бећировића Требјешког

На глас да је Радован Бећировић припремио за штампу књигу „Пјесме борбе, ропства и слободе”, академик Матија Бећковић му је 1979. године „на невиђено” упутио писмо похвале и подршке, исказујући поштовање и пјеснику и његовом пјесништву:

„Тачна је Вукова реч да у црногорским народним песмама има више историје него поезије и она се односи и на тебе — написао је између осталог Бећковић. — Али то није мана него врлина. Историја је црногорска поезија и једини предмет озбиљних разговора Црногораца, а сва њихова жртва је да не „падну из историје”. Твоја највећа заслуга и јесте што си сачувао од заборава многе људе и догађаје и увео их у народно памћење. Они које ти ниси опевао свакако мање постоје, а неки постоје само зато што си их ти опевао…

За Црногорце се обично каже да немају слуха, али им је ипак забрањивано да слушају гусле пре боја да не би похитали да се што пре придруже опеваним јунацима. Ти си продужио живот том нашем једином инструменту.

Али од твоје славе има и штете: тамо данас готово нико не зна неку другу песму осим твоју. А твоје знају наизуст, чак и они који те оспоравају, мада си ти ваљда једини песник чије се песме уче добровољно.

Жао ми је што нисам видео књигу коју си припремио, али оволико могу да ти кажем и на невиђено — вели на крају Матија Бећковић. — Уосталом, твоје књиге су донекле и излишне. Твоје књиге су усмене и док буде брђана у којима оне живе, биће и тебе и твога имена.